
Місто Київ
Мер: Віталій Кличко
*Обсяг капітальних інвестицій в місто 61,2 млрд грн.*
За версією аналітиків журналу "The Economist", Київ став одним з найменш пристосованих для проживання міст в світі, зайнявши в цьому році 131 місце в рейтингу. У порівнянні з 2015 роком столиця України опустилася на 20 позицій.
Насамперед команда Кличко взялася за фінанси міста. Паралельно почалася реалізація ідеї публічності прийняття рішень і вирішення завдання підвищення комфортності міста. Влітку минулого року мер провів презентацію інтелектуальної системи управління містом ("Електронна столиця") і підписав з бізнесом і громадськістю меморандум про створення міста майбутнього за допомогою технологій Smart City.
За час реалізації програми "Електронна столиця" влада повністю відкрила громадськості документообіг Київміськдержадміністрації, створила систему відкритих тендерів, електронних торгів і відкритий електронний бюджет і т.п.
За словами Віталія Кличка, електронний бюджет дозволив контролювати всі доходи і видатки бюджету міста, кожного району, школи, ЖЕКу, дитсадка, а також збільшити доходи міської скарбниці на 30%.
В рамках Kyiv Smart City вже реалізовано з десяток проектів: видача довідок про перебування на квартирному обліку, про приватизацію житла, система управління майном, сервіс електронних петицій, медичний портал, система інформування киян та ін. З моменту презентації проекту в КМДА надійшло понад 300 заявок від розробників
Місто Одеса
Мер: Геннадій Труханов
*Обсяг капітальних інвестицій в місто 12,9 млрд грн.
За оцінками національних рейтингових агентств, у Одеси досить високий рівень інвестиційної привабливості. І міська влада прагне підтримувати цей статус.
Одеса дійсно чудово поєднує в собі досягнення минулого і технології майбутнього. Наприклад, одеська компанія освоїла технологію 3D-друку
кісток – імплантів.
Як зазначив голова Одеської міськради Геннадій Труханов, "ми дбайливо ставимося до нашого культурної і архітектурної спадщини і в той же час займаємо лідируючі позиції в Україні щодо впровадження інформаційних технологій, покликаних в першу чергу підвищити якість життя одеситів, місто прагне до статусу "Smart City" максимально прискореними темпами".
З міського бюджету щорічно виділяються кошти для реалізації програми "Електронне відкрите місто". У поточному році передбачено фінансування в розмірі 8,7 млн грн.
Пріоритети програми – публічне управління містом: максимально відкрита влада, впровадження різних інструментів взаємодії влади і суспільства, а також взаємозв'язок різних підрозділів влади для створення "зручного міста".
Місто Львів
Мер: Андрій Садовий
*Обсяг капітальних інвестицій в місто 6,47 млрд грн
У передвиборчій програмі "Львів 2020" Андрій Садовий, керуючий містом вже більше десяти років, зробив акцент на поверненні Львову слави міста харчової та легкої промисловості, комунального машинобудування, книгодрукування, приладобудування і фармакології.
За останній рік владі вдалося прокласти понад 80 км велодоріжок, створити за сприяння компанії "Некстбайк Україна" шість муніципальних пунктів велопрокату, почати впровадження систем електронних паркоматів, зарядки електромобілів. А також представити перший в Україні електробус львівського концерну «Електрон».
Найбільших успіхів Андрій Садовий добився в сфері впровадження інформаційних технологій. У створенні електронного бюджету, системи державних закупівель та електронних петицій львівська влада випередили колег з інших міст.
Крім того, вони істотно просунулися в питанні організації особистих онлайн-кабінетів громадян та переказ в онлайн адміністративних послуг. Агентство з питань електронного уряду України навіть визнало мера Львова самим "електронним мером України".
З огляду на те, що в IТ працюють більше 15 тис. фахівців, влада горить бажанням перетворити місто в один з головних ІТ-хабів Східної Європи. Для цього у вересні 2015 року вони заявили про запуск проекту "Креативний квартал", який до того ж допоможе перетворити Львів на Smart City.
Місто: Дніпро
Мер: Борис Філатов
*Обсяг капітальних інвестицій в місто 36,5 млрд грн.
Прийшовши до влади, Борис Філатов оцінив ситуацію в місті як вкрай запущену. Пообіцяв займатися прикладними справами, а також реалізувати різноманітні починання – від перекладу документообігу в електронну форму до впровадження єдиного проїзного квитка.
В ході першої робочої наради, присвяченої створенню "Електронного міста", Борис Філатов заявив про комплексний підхід до реалізації проекту, початок якому поклало впровадження електронних петицій і електронного документообігу між підрозділами міськради.
Це дозволило оптимізувати роботу мерії і заощадити час дніпрян. Цікаво, що, на відміну від Естонії, де на комплексне впровадження електронних послуг знадобилося 15 років, в Дніпрі запланували впоратися зі створенням Smart City за три роки.
Причому буквально за півроку команді міського голови вдалося запустити безліч електронних нововведень, частина з яких реалізовані в Україні вперше (наприклад, інтерактивна карта аналізу стану доріг "Навізор" і т.п.).
Серед діючих проектів увага була спрямована на сервіси, що спрощують комунікації і перешкоджають розкрадання бюджетних коштів: електронний документообіг, сервіс електронних петицій і адмінпослуг, відкритий бюджет і систему електронних закупівель ProZorro. З початку року в місті було проведено близько 6,6 тис. електронних торгів.
Місто Харків
Мер: Геннадій Кернес
*Обсяг капітальних інвестицій в місто 16,47 млрд грн.
Згідно з опитуванням, серед інших міст Харків лідирує в декількох категоріях – освітлення, прибирання сміття, теплопостачання, друге місце займає по розвитку транспортної інфраструктури.
Гучних проектів поки немає, але в місті активно ремонтуються під'їзди та вхідні групи, реконструйований зоопарк, триває благоустрій дворів, відкриття майданчиків для вигулу собак тощо.
У серпні КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" заявило про проведення тендера із закупівлі через систему ProZorro 22 сучасних сміттєвозів та 1,5 тис. нових контейнерів в рамках міської програми "Чистий дім". Це сприяє підтримці іміджу Геннадія Кернеса як мера-господарника.
Останнім часом Харків намагається позиціонувати себе як Smart City. Місто давно досягло успіху в створенні єдиної міської інформаційної системи управління територіями, що дозволяє автоматизувати роботу підрозділів влади, збір інформації, контроль за виконанням рішень і бізнес-процеси.